Burkolati elemek kialakítása
A gépemen a forgács és kosz elleni védelmét saját készítésű védőharmonikával oldottam meg. Igyekeztem úgy kialakítani a mechanikát, hogy ne legyen “érzékeny” a hűtőfolyadékra és a különböző szennyeződésekre. (ne tudjon belefolnyi a hűtőfolyadék, ne tudjon odaverődni a forgács…) A mozgó alkatrészek, amenniyre csak lehetett ki lettek zárva a munkatérből. Így az Y orsók és motorjaik, valamint az X tengelyt tartó két oszlop a burkolat alatt vannak. A Z tengely szinte teljesen zárt, a hajtást fölül egy védőharmonika, alul pedig egy “seprű” védi majd a szennyeződések ellen. A tengely motorja és áttétele egyszerűen burkolható egy lemez alaktrésszel.
Úgy tervezem a gépet, hogy a munkaasztal fölötti géptér egészen a portálig (X tengely) zárt és szigetelt legyen. A géptér belülről rozsdamentes lemezzel lesz burkolva, a portál magasságában lesz ugyan két “nyílás” amit két-két harmonika fog takarni (ez az Y irányú mozgás “nyílása”), majd efölött szintén rozsdamentes lemez lesz a burkolat.
A munkaasztal alatt egy nagy gyűjtő tálca van (szintén rozsdamentes lemezből, lefolyóval), hogy a hűtőfolyadékot kontrollált módon gyűjteni tudjam.
Az X tengely védelmét még nem tudom hogyan oldom meg, ott ugyanis kicsit kevés lett a hely…
A tervezéskor nem vettem figyelembe, hogy komoly helyiggénye van a géptakaró elemeknek. Nem tudom ugyanis teljesen beburkolni a tengelyt, mert az rengeteget elvenne a tengely mozgás hosszából. Illetve ha nem burkolom körbe, akkor a harmonika nyílásain bemehet a szennyeződés, tehát nem sokat véd. Valószínűleg rolós rendszerű burkolati elemeket készítek majd. A roló hengeres része ugyanis elfér a külső és belső burkolatok között és nem csökkenti le a tengely mozgás hosszát mert nincsen hely igénye mint egy harmonikának.