Terrárium
Közepes méretű 700 x 400 mm / 500 mm magas fa (fenyő) szerkezetű terrárium.
Zárható ajtó, talaj-tálca, párologtató, szellőzés, világítás.
A terrárium egy nagyjából 1,1 m hosszú királypitonhoz lett méretezve.
Szerettem volna minél nagyobb terráriumot készíteni neki, de sajnos a helyhiány miatt nagyobbat nem tudok elhelyezni a lakásban.
Nehezen tudnám meghatározni, hogy milyen stílusban készült. Próbáltam elegáns formába önteni, mely nem túl tolakodó, de megjelenésével azért vonzza a tekintetet. Vörös, sötét cseresznye árnyalatú, selyem fényű vízbázisú festést kapott. Az üvegezése 3.3-as ragasztott biztonsági üveg. Úgy gondoltam, ha netán baleset történne, akkor az éles szilánkok ne sértsék meg az állatot. Az előlapja tulajdonképpen mag az ajtó, mely egyben nyílik, előre, lefelé. Két fogantyú segíti az ajtó nyitását, az ajtót felül középen elhelyezett kulcsos zárral lehet zárni. A fedlapja egyben levehető, hogy a terráriumhoz tartozó világítást könnyebb legyen szerelni. A fedelet négy darab metrikus csavar rögzíti felülről. A terrárium két rövid oldalán kapott helyet a szellőző nyílás, mely expandált alumínium lemezzel lett takarva.
Egy rozsdamentes tálca került a terrárium aljába, ez biztosítja, hogy a minek bent kell maradnia, az bent is maradjon. Illetve ebben lehet elhelyezni a talajt, az itatót, a növények aljzatát.
A tálca alatt egy 40 mm vastag XPS lap biztosítja a hőszigetelést, hogy a talajt könnyebb legyen melegen tartani. Maga a talaj-tálca kivehető, azaz szükség esetén könnyedén és biztonságosan tisztítható a terráriumon kívül.
Szerkezeti felépítés:
Az alap-szerkezet, fenyőből készült. Csavarok és szegek nélkül, csapolással ragasztással. Az alapszerkezet keretének anyagát 48 x 48mm-es stafli anyagból gyalultam 42 x 42mm-esre. Ezeket a rudakat csapoltam össze a sarkaikon úgy, hogy mindegyik kötésben legyen egymással. Itt a fő szempont nyilván nem a teherbírás volt, hanem az esztétika. Nem akartam, hogy az bütü nagyon látszódjon, de ha látszania kell akkor látszódjon a mögöttes műszaki tartalom is.
A terrárium alsó részen látható alacsony, körülbelül 15cm magas oldalfalak, valamint a terrárium fenekén található alsó merevítők is 18mm vastag fenyőből készültek. Az oldallapokat ragasztással, lapos tiplivel rögzítettem, az így kialakult szerkezet igen stabil lett.
Az alsó részén kialakított kazettás oldalfalakat vékony, 18 x 18mm-es fenyő díszlécekkel kereteztem, tű szegezéssel és ragasztással. A díszléceket magam készítettem 18 x 18mm-es rudakból, melyeket 18mm vastag táblásított fenyőből hasogattam körfűrésszel. Ugyanilyen díszlécekkel alakítottam ki a kereteket az üvegtáblák rögzítéséhez. A terrárium tetején és alján is egy kiálló perem található, ez a design miatt alakult így. Alul egy díszléc fut körbe, de a felső perem tulajdonképpen nem csak egy díszléc, hanem egy szélesebb léc keret, ami nagyobb mint a szerkezet felső mérete, így kialakítva a peremet. Ez a felső keretet szintén ragasztással és tű szegezéssel került rögzítésre. Ez a keret – ami immáron szerves része a szerkezetnek – tartja a levehető felső fedelet a keretbe fúrt tessauer csavarok segítségével.
A kész vázszerkezet több lépcsős csiszolás után festettem le vízbázisú festékkel.
Az Ajtó 20 x 42mm vastag lécekből készült csapolással, ragasztva. A belső oldalon egy lépcsőt alakítottam ki körben a keretben. Ide került be az elülső üvegtábla, melyet ragasztással és lécekkel rögzítettem. A vázszerkezet első két “oszlopa” el van vékonyítva ezen a helyen, hogy az ajtó ide tudjon becsukódni. Így zárt ajtó mellett nincsen semmi kiálló rész, az ajtó mondhatni rejtve illeszkedik. Az ajtót két zsanér fogja a két oldalán. Zárt zsanért választottam, így az ajtó nem levehető, nehogy véletlen baleset folytán lecsússzon.
A két rövid oldalon található szellőző nyílást vékony léc keretbe illesztett expandált lemezek zárják le. Ez elegendő szellőzést biztosít, bár alul nincsenek szellőző nyílások, elegendő a szellőzős mértéke.
A fedlapon kapott helyet az infra fűtés és a világítás is. A fedlap tulajdonképpen egy ketté osztott keret 18 x 42mm lécekből, melynek felső részébe két darab 6mm vastag rétegelt lemez lap illeszkedik. Erre a két rétegelt lemezre van rögzítve egy-egy fém búra E 27-es foglalattal. A világítás és az infra fűtés is E27 foglalatú. A két lapon a búrával megegyező méretű lkör alakú lyuk van. A világítást és a fűtést is expandált lemez választja el a terrárium belső terétől (biztonsági okokból).
Összeszerelés:
Az összeszerelés már gyorsan ment, az üvegtáblák ragasztása volt az első lépés, aztán az XPS lap és a talaj-tálca behelyezése következett. Ezután került be minden berendezési tárgy, a talaj, az itató, növények, a párologtató. A fedlapot külön szereltem össze. Először a búrákba bekerülek a foglalatok, ezeket villamosan bekötöttem, majd a búrákat a rétegelt lemezekhez rögzítettem. Persze felkerült a védőburkolatként szolgáló expandált lemez is. Miután a két egységet rögzítettem a keretre, már csak fel kellett tenni a terrárium tetejére a négy csavarral.
Belső kiegészítők, berendezés:
A belső dekorációt igyekeztem úgy megválasztani, hogy tetszetős legyen. A kígyó tudjon elbújni és nyilván az elsődleges szempont az volt, hogy jól érezze magát. Az itatója egy mikrohullámú párologtatóval van kombinálva, hogy időnként elindítva a páratartalmat emelni lehessen. A talaj kókusz rost és XXXX keveréke. Ezért, hogy még otthonosabb legyen, egy kis zöldet is csempészni kellett a belső térbe. Ehhez a növényeket terrarisztikai boltban szereztem be. Műanyag növényekről van szó, moshatók és bár nem igaziak, egész szépek.