Konyhasziget építése
Konyhasziget – Megvalósítás
Szerkezeti kialakítás
Az egész bútor táblásított borovi fenyőből készült. A váza 24mm, a kazetták 18mm vastag anyagból. A szerkezet két keretre épült, egy-egy létra szerű keret elem, ami alul és felül “összefogja” a bútort. Tulajdonképpen ezek köré épült minden. A látszódó részek mindenütt kazettás kialakításúak, a hátfalak (fal felöli részek és a két bútor illeszkedési felülete) 6mm vastag rétegelt lemezből.
Alapanyag méretre darabolás, marás
Nagyjából 9 m² anyagra volt szükség, ennek két harmada 24mm vastag, a többi 18mm. Az alapanyagot (3×1,2m -es táblák) felvágattam kisebb részekre a szállíthatóság miatt, majd a kis asztali körfűrészemen vágtuk fel a kívánt darabokra.
Minden elemet a tervrajznak megfelelően előre elkészítettem, kialakítva a szükséges kötési, illesztési pontokat. Az elkészült darabokat egymáshoz szorítva tároltam a felhasználásig, nehogy elkezdjenek vetemedni.
A kazettás szerkezet kialakításához beszereztem egy kontraprofil maró szettet, így a kereteket szépen lehetett illeszteni (sokkal szebben és egyszerűbben, mint ahogyan korábban a körfűrészes megoldásnál). A kazettákat szintén asztali körfűrésszel készítettem (döntött lappal).
Ősszeállítás
A legnagyobb munka a felfűrészelés és marás után következett. Csiszolás, javítás, csiszolás… aztán az összeállítás előtt egy alapozás (a ragasztandó részek kihagyásával). Nyilván ezután újabb csiszolás következett, majd a tiplizés.
Az egész bútor lapos tiplivel, ragasztva lett összeállítva. Volt ugyan pár rész, ahol a csavart nem tudtam elhagyni hely szűke miatt, de alapvetően tiplizett és ragasztott az egész bútor.
Mivel elég nagy elemek is vannak a bútorban és sokszor sok elemet kellett egyszerre ragasztani, tiplizni, illeszteni, így minden esetben egy próba összeállítás előzte meg a tényleges ragasztást. Ezzel ugyan sok idő elment, de megérte, mert bizony volt pár helyzet, amikor nagyon nem volt mindegy, hogy mi mit követ… A ragasztó (Normal Palma Fa) nem túl gyors, de 5 perc után már nem nagyon lehetett állítgatni egy 40-50cm hosszan fel ragasztózott elemet a nútjában… 🙂
Csiszolás
Miután a teljes szerkezet összeállt, első lépésként az apró hibákat folyékony fával javítottam. Száradás után több lépcsőben lett csiszolva. Ahogyan az egyes ajtó és fiók elemek is. Csiszolás után jött az alapozó festés, amit szintén csiszolás követett. A szerkezet itt már kezdte megmutatni magát.
Mindkét fő elemet hagytam száradni egy hétig, hogy ne érjen meglepetés a színre festés közben. A szinre festést szivacs hengerrel végeztem. Ettől ugyan kapott egy kis “dorozsmás” struktúrát a felület, de korábbi tapasztalatok alapján ez a felület jobban mutat, mintha fújtam volna és egy homogén fényes felületet kapok.
Díszítő elemek
A díszítő elemeket bükkfából készítettem. Alapanyagnak táblásított 18mm vastag gőzőlt bükkfát választottam. A minték ívelt részeit CNC maróval készítettem a kontúrt és a gravírozást is beleértve.
A sok apró alkatrész elkészülte után, a díszlécekhez először léceket vágtam különböző méretekben, amiket aztán kontúr maróval alakítottam végleges formájukra. Ezek a díszlécek alkotják a fentebb látható íves formák alatti és feletti “koronákat”. Valamint a bútor alján is ezek futnak körbe.
A díszítő elemeket fa tiplivel, ragasztással rögzítettem, majd keményfa olajjal itattam be. Így szép természetes hatást kelt.
A munkalap 35mm vastag, táblásított, gőzölt bükkfa. melyet szintén keményfa olajjal kezeltem.
A végeredmény.