Forgács elszívó ventilátor
Az elszívó ventilátor minden darabja – motor és tengely rögzítés kivételével – egyedi készítésű és tervezésű. Az elszívó ventilátor teljesítménye 1,2kW (egy fázisú villanymotor).
Alapanyagok:
- 10mm vastag alumínium lemez a ventilátor ház alsó és felső lapjához.
- 10mm átmérőjű réz cső a ventilátor ház összefogatásához (távtartó).
- 6mm vastag alumínium lemez a ventilátor lapát alaplemeze
- 2,5mm vastag vas lemez a ventilátor lapátokhoz.
Tervezés:
Az elszívó tervezésekor leginkább az interneten talált szakirodalmakat vettem figyelembe. Talán kicsit túl is méreteztem, de nem akartam abba a hibába esni, hogy építek egy elszívót, ami aztán nem elég nagy teljesítményű, mert valahol hibáztam. Így inkább túl méreteztem, hogy ha bizonyos technikai vagy elvi hibákat vétettem, még mindig maradjon megfelelő teljesítmény az elszívásban.
Megmunkálás és összeszerelés:
Az alumínium alkatrészek elő-gyártmányait vízzel vágattam ki, hogy minél kevesebb gépi időt kelljen rászánni. A lapátok lemez alkatrészei a pontosság miatt lézerrel lettek kivágatva.
Az alkatrészek illesztett felületeit, a furatokat, hornyokat a CNC-vel munkáltam meg. A ventilátor ház alsó és felső darabjába is egy-egy 3mm mély 2mm széles horonyot martam, a tervezett csigavonalnak megfelelően. A kifúvó oldalhoz egy 5mm vastag szögletes perem elemet martam alumíniumból, mely részben a stabilitást szolgálja, részben csatlakozó felületként funkcionál az elszívó kimeneti oldalán.
A ventilátor lapátokat először meghajtottuk a megfelelő ívre, majd a két darabot (lapát és talp) összehegesztettük. Ezután minden lapát le lett mérve, ki lett egyensúlyozva (azonos súly miatt). A járókerék külső és belső átmérőjét CNC-vel alakítottam ki. Az összeszerelésekor először a lapátokat acél húzószegeccsel rögzítettem az alaplapra, majd felcsavaroztam az agyat. Az összeszerelt járókerék kúpos szorítóval (retesz nélkül) lett rögzítve a motor tengelyére.
A távtartókat közel egyforma méretűre vágtam réz csőből, majd azonos hosszúságúra reszeltem őket. A ventilátor ház alsó és felső darabját a kimart horonyba illesztett palást (1,5mm rozsdamentes acél lemez) tartja pozícióban egymáshoz képest. A hornyok adják meg a “csigaház” alakját és rögzítik is a palástot.
A távtartók és a rajtuk átvezetett M6-os csavarok segítségével össze szorítottam egymáshoz az alsó és felső darabot. Így már teljesen stabilan és mereven összeállt a szerkezet. Ezután rákerült a kifúvó oldali rögzítő keret is. A ventilátor szívó oldalánál egy levehető “ablak” van a szerelhetőség miatt, ehhez lett rögzítve a műanyag szívócsonk is (d/110mm PVC cső) ami a ciklonhoz csatlakozik.
Bár a jelenlegi konstrukció meglehetősen nagy teljesítménnyel bír, a szívó csonkot nagyobbra cserélve és a lapátok méretén növelve valószínűleg még jobb lehetne a hatásfoka. Mivel még sosem építettem ilyen gépet így ez egy kísérleti darab, ami meglepően jól üzemel. Ha nagyobb teljesítményre lesz szükségem, már tudom, hogy az imént említett két dolgot nagyobbra növelve biztosan nagyobb teljesítményt érhetek el. (az árammérések alapján a motor jelenleg körülbelül 1/3-ad teljesítménnyel üzemel…)
Az elszívó a szomszédos garázsban kapott helyet, így nem zavar a hangja illetve a finom port sem fújja vissza a műhelybe. Az elszívót egy zártszelvényből összehegesztett szerkezet tartja, melyet 4 beton dűbellel rögzítettem. A teljes szerkezet súlya körülbelül 50kg.
Tervezett változtatások / módosítások:
- Kifúvó oldalra egy finom por szűrő illesztése
- A kifúvott, tisztított levegő visszavezetése a műhelybe (kiszívja a meleget…)
- A forgácsatartó hordó alá egy emelő szerkezet építése